Na preventívne používanie nafukovacieho balónika a cvičenie s ním sú rôzne pohľady. Medzi tehotnými ženami nájdeme tie, ktoré s ním majú dobré skúsenosti i tie, ktoré tomu neprikladajú význam alebo majú dokonca averziu. Podobne rôznorodé názory nájdeme aj v radoch odborníkov. V čom sú jeho výhody a kedy sa používaniu balónika či masáži hrádze radšej vyhnúť?
Masáž ako prevencia
Svaly panvového dna sa skladajú z mnohých vlákien. Pri pôrode dochádza prechádzaním hlavičky dieťatka k ich maximálnemu roztiahnutiu až na trojnásobok v pomerne krátkom časovom intervale. Je preto väčšia pravdepodobnosť, že svalstvo, ktoré nie je trénované, sa skôr roztrhne. Vhodnou prevenciou je masáž hrádze od 35.-36.týždňa tehotenstva. Pravidelnou masážou môže žena prispieť k zvýšeniu elasticity tkaniva, a tým minimalizovať riziko natrhnutia či nastrihnutia hrádze pri pôrode a pomôže aj k následnej lepšej regenerácii svalstva v oblasti panvy.
Balónik pomôže po stránke fyzickej aj psychickej
Niektoré ženy používajú v rámci prevencie špeciálny nafukovací balónik, ktorý sa zavádza do pošvy a jeho postupným nafukovaním sa svalstvo a tkanivo pripravuje na prechod bábätka pôrodnými cestami. Myslím si, že masáž alebo využitie balónika je pre rodičku prínosom a vhodnou formou predpôrodnej prevencie poranenia hrádze. Hoci neviem o žiadnom výskume v tejto oblasti, bolo však uskutočnených niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že preventívna masáž znižuje riziko natrhnutia či nutnosti nastrihnutia hrádze pri pôrode. Zároveň sa opieram o vlastné skúsenosti z pôrodnice a vyjadrenia žien, ktoré masáž i balónik využívali a ich pôrod bol bez epiziotómie, bez ruptúry, respektíve len s malými poraneniami. Balónik je zároveň aj dobrou podporou po psychickej stránke. Pomáha žene zbaviť sa akéhosi strachu z veľkosti hlavičky, ktorá musí prejsť pôrodnými cestami a pomôže jej odhaliť a rozpoznať pocity, ktoré ju budú pri samotnom pôrode sprevádzať.
Kedy sa balóniku radšej vyhnúť?
Ako správne tušíte, aj používanie balónika má svoje obmedzenia. Určite neodporúčam používať balónik pri rizikovom tehotenstve, napríklad v prípade skráteného krčka maternice. Vtedy je potrebné sa poradiť vopred s lekárom. Taktiež neodporúčam používať balónik ani masáž hrádze, ak vám vyšiel pozitívny kultivačný výsledok, pociťujete svrbenie, pálenie, alebo máte výtok, hlavne pri kvasinkovej infekcii. Rozhodne by ste ho nemali používať, ak vám hrozí predčasný pôrod, alebo máte plánovaný cisársky rez, či pri akomkoľvek krvácaní z pošvy, prípadne ak máte problémy s krčkom maternice, kondylómy, herpes, zápal alebo kŕčové žily.
Nezabúdajte na hygienu
Či budete balónik v rámci prípravy na pôrod využívať alebo nie, necháme na vás. Určite však nezabudnite na dodržiavanie hygienických zásad a pokynov k jeho používaniu. Nevyhýbajte sa dôslednej sterilizácii a dezinfekcii, aby ste predišli možným infekciám. Správny postup vám určite vysvetlí aj pôrodná asistentka na psychofyzickej príprave alebo na individuálnom stretnutí.
Elena Drapáčová